Our PCC

St Paul's Parochial Church Council (PCC) is currently made up of our vicar, one churchwarden, two elected representatives to our deanery synod and elected members of PCC.  An elected member will usually serve a three year term. 

The term for each newly elected member was agreed at the May 2019 PCC meeting.

PCC members 2019 - 2020

 
     

Debbie Caine

treasurer

year 1 of 2 (to 2021)

Cliff Carrier

lay chair

year 1 of 2 (to 2021)

Janet Coleman

elected member

year 1 of 3 (to 2022)

Revd Tim Fox

vicar

clergy

Charlie George

warden

elected annually

Camilla Gilmore

elected member

year 1 of 3 (to 2022)

Angela Harriss

elected member

year 1 of 3 (to 2022)

Maureen Hollins

PCC secretary

year 1 of 2 (to 2021)

Ann Jordan

elected member

year 3 of 3 (to 2020)

Juliette Kahn

elected member

year 3 of 3 (to 2020)

Kevin Lindsey

deanery synod

year 3 of 3

Andrew Little

deanery synod

year 3 of 3

Ann Shepheard

elected member

year 3 of 3 (to 2020)

 

PCC agreed on 14th May 2018 to publish the draft minutes and papers from each PCC meeting and also the agenda and papers to be discussed at forthcoming meetings.  

These will be added to the PCC pages ahead of each meeting.

 

Lay Chairman     Cliff Carrier